۷ محصول سفال برای آشپزخانه ایرانی

سفالینه‌ها؛ بازی سحرانگیز آب و خاک

1,252

ظروف سفالی پرکاربرد در آشپزخانه

ظروف سفالی نخستین و از جمله اصیل‌ترین صنایع دستی در جهان هستند که هنوز هم  پرطرفدار بوده و از محبوبیت زیادی برخوردارند. سفالینه‌ها بعد از ظروف سنگی و چوبی توسط انسان‌های نخستین ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفتند. طبق تحقیقات باستان‌شناسی زادگاه سفالگری ایران بوده و سپس به دیگر نقاط دنیا راه پیدا کرده است. زیبا و آراسته بودن آشپزخانه هم به اندازه پذیرایی و اتاق‌ها اهمیت دارد چرا که آشپزخانه قلب خانه است. به طور معمول وقت‌هایی که در خانه هستیم زمان زیادی را در آشپزخانه صرف می‌کنیم. خوب است فضایی دلنشین و در خور فرهنگ ایرانی برای آشپزخانه خود فراهم کنیم و اصالت را در قلب خانه زنده نگاه داریم. سفالینه‌ها پس از آماده شدن رنگ آمیزی می‌شوند و روی برخی از آنها طرح‌های بی‌نظیر و اصیل ایرانی به دست هنرمندان این هنر ترسیم می‌شود. برخی دیگر از سفالینه‌ها هم که زیبایی چشمگیری دارند میناکاری می‌شوند. ظروف سفالی یکی از سالم‌ترین ظروف مصرفی به شمار می‌آیند.

در این مقاله با هفت ظرف سفالی منحصر به فرد و کاربردی در آشپزخانه آشنا می‌شویم.

انواع ظروف سفالی در طرح‌های بی‌نظیر

معروف‌ترین ظرف سفالی ایران؛ دیزی

دیزی یکی از شناخته‌شده‌ترین و قدیمی‌ترین ظروف سفالی کاربردی در آشپزخانه می‌باشد. استفاده از ظروف سفالی برای پخت و پز مزایایی هم دارد؛ از جمله اینکه پخت و پز در این ظروف باعث حفظ مواد مغذی خوراکی‌ها می‌شود و برعکس ظروف فلزی احتمال ورود فلز به مواد غذایی وجود ندارد. سفال قلیایی است و در صورت پخت غذاهای اسیدی در این ظروف، طبیعت قلیایی سفال تا حدودی طبیعت اسیدی مواد غذایی را خنثی می‌کند. با استفاده از این سفالینه منحصر به فرد، با زنده نگه داشتن اصالت، خانواده را به یک غذای اصیل و پرطرفدار مهمان کنید.

دیزی‌های تک نفره سفالی

انواع ظروف نگهدارنده سفالی

انواع ظروف نگهدارنده سفالی می‌توانند به شما کمک کنند تا آشپزخانه مرتبی داشته باشید و همه چیز سر جای خود قرار بگیرد.  این ظروف با توجه به سایز و ابعادی که دارند می‌توانند برای نگهداری قند، شکر، چای، انواع ادویه و حبوبات مورد استفاده قرار بگیرند. به جای اینکه مواد خوراکی را با بسته‌های خودشان داخل کشو و کابینت‌ها رها کنید، ظروف مخصوص تهیه کرده و برای هر چیز جای مشخصی تعیین کنید. اگر قصد دارید به آشپزخانه خود سر و سامان بدهید ظروف نگهدارنده سفالی میناکاری شده یکی از بهترین گزینه‌هایی هستند  که می‌توانید انتخاب کنید تا هم اصالت را زنده نگه داشته و هم از مرتب بودن و زیبایی آشپزخانه خود لذت ببرید.

پاسماوری سفالی میناکاری

کاسه و بشقاب سفالی

کاسه و بشقاب سفالی علاوه بر کاربردی بودن می‌توانند به عنوان ظروف دکوراتیو هم در ویترین آشپزخانه شما جای بگیرند. خوب است برای دیزاین قلب خانه خود از ظروف اصیل صنایع دستی ایرانی کمک بگیرید. از این ست  کاسه و بشقاب‌ها می‌توانید به عنوان ظرف پذیرایی در مناسبت‌های اصیل و سنتی مثل یلدا و نوروز برای قرار دادن میوه، شیرینی و شکلات، آجیل و … استفاده کنید و همچنین به عنوان ظروف سرو غذا برای آبدوغ خیار، سوپ و … به کار ببرید.

کاسه و بشقاب سفالی میناکاری

پارچ و لیوان سفالی

پارچ و لیوان‌های سفالی با طرح‌های بی‌نظیر و اصیل ایرانی از جمله ظروفی هستند که پس از استفاده در سر میز شام می‌توانند به ویترین آشپزخانه بازگشته و یکی از ظروف تزیینی منحصر به فرد باشند. پارچ و لیوان‌های سفالی را در دو نوع رنگ شده و میناکاری می‌توانید تهیه کنید. تصور غلطی است اگر بگوییم ظروف سفالی در خانه‌های مدرن و امروزی جایگاهی ندارند، چرا که این ظروف با تنوع بی‌شمار در طرح و رنگ در حال تولید هستند و به سبک دکوراسیون مدرن هم طراحی و رنگ‌آمیزی می‌شوند و می‌توانند زیبایی چشمگیری به آشپزخانه امروزی شما پیشکش کنند. بته جقه و گل‌های شاه عباسی یکی از معروف‌ترین و زیباترین طرح‌های میناکاری روی سفال هستند.

پارچ سفالی طرح جدید

پارچ و لیوان سفالی میناکاری با طرح بته جقه

پذیرایی عید با گلاب

گلاب‌پاش سفالی یکی از ظروفی است که می‌توانید آن را در گوشه‌ای از آشپزخانه خود بگذارید و از آن به عنوان ظرفی جهت نگهداری گلاب و همچنین انواع روغن استفاده کنید. در سال‌های نه چندان دور پذیرایی نوروز از مهمانان با گلاب پاشیدن بر روی دست و سر آنها شروع می‌شد. اگر شما هم این سنت دیرینه را هنوز نگه داشته‌اید گلاب‌پاش‌های سفالی میناکاری مهمانان شما را نیز به این کار مشتاق خواهد کرد.

گلاب پاش سفالی میناکاری

فنجان و ماگ سفالی

اگر چای زیاد می‌نوشید و از طرفداران پر و پا قرص این نوشیدنی گرم هستید از ماگ یا فنجان‌های سفالی استفاده کنید. این سفالینه‌های دوست‌داشتنی در طرح‌های سنتی و رنگ‌های پرطرفدار بی‌نظیر به فروش می‌رسند. می‌توانید یک استند مخصوص برای فنجان یا ماگ‌های خود تهیه کنید و آنها را در آشپزخانه روی استند مخصوص خودشان قرار دهید تا هم ظرفی اصیل برای نوشیدنی محبوب خود داشته باشید و هم آشپزخانه خود را با کمک اصالت دیزاین کرده باشید. با کمی جستجو در بازار و بازارچه‌های صنایع دستی می‌توانید استند سفالی بیابید و زیبایی آشپزخانه خود را دو چندان کنید.

ماگ سفالی طرح رز

فنجان و نعلبکی سفالی

کوزه‌های سفالی مخصوص ماست

از جمله مناسب‌ترین ظروف برای درست کردن و یا نگهداری ماست سفالینه‌های مخصوص هستند که به آنها کوزه ماست می‌گویند. برای نگهداری ماست به مدت طولانی و با حفظ کیفیت و طعم خوب یکی از بهترین روش‌ها نگهداری آنها در ظروف سفالی مخصوص خودشان است چرا که سفال به دلیل داشتن خاصیت مکندگی، آب اضافی را جذب کرده و در این صورت ماست چکیده تولید می‌شود که  طعم بی‌نظیری داشته و طرفداران فراوانی دارد. نکته‌ای که در مورد این سفالینه بی‌نظیر باید به خاطر بسپارید این است که باید از نوع بی‌رنگ یا زرد آن استفاده کنید، زیرا رنگ‌های آبی و فیروزه‌ای حاوی سرب هستند.

کوزه ماست سفالی کوچک

انواع ظروف سفالی را در فروشگاه اینترنتی صنایع دستی مثالین مشاهده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.