۷ مورد صنایع دستی که می‌توان هدیه داد

پیشکش اصالت و هنر با انتخاب صنایع دستی

253

صنایع دستی مناسب برای هدیه

یکی از مسائلی که موجب ایجاد محبت و مودت می‌شود و روابط عاطفی میان قلب‌ها را تحکیم می‌کند سنت پسندیده هدیه دادن است. اما گاهاً هدیه خریدن به یکی از دغدغه‌‌های فکری ما تبدیل شده و مدتی ذهن ما را درگیر خود می‌کند. ممکن است روزی در پی خرید هدیه از منزل خارج شویم و در میان انبوه مغازه‌های شهر سرگردان شویم، اما در نهایت دست خالی به منزل بازگردیم. برخی افراد برای رهایی از سختی‌های خرید هدیه، هزینه‌ نقدی را به عنوان کادو انتخاب می‌کنند، اما همیشه به این فکر کنید که خرید هدیه حال و هوای دیگری دارد. با خریدن هدیه به دریافت‌کننده این پیام القا می‌شود که ارزش زیادی برای ما دارد که برایش وقت گذاشته‌ و چیزی را به یادگار خریداری کرده‌ایم و هر بار با دیدنش ما را به خاطر خواهد آورد.  اگر برای خوشحال کردن عزیزی در زندگیتان به فکر هدیه دادن هستید و بین دو راهی‌های زیادی گیر افتاده‌اید، صنایع دستی می‌توانند به داد شما برسند! چه هدیه‌ای بهتر از صنایع دستی که هویت و اصالت چند هزار ساله را برایمان زنده نگاه می‌دارند؟ تمامی صنایع دستی‌ای که متعلق به کشور ما هستند، از پیشینه و قدمتی چند هزار ساله برخوردارند و در زیبایی و منحصر به فرد بودن، چیزی کم ندارند. سعی کنید خود را درگیر مناسبت‌ها نکنید، با بهانه یا بی‌بهانه برای کسانی که بودنشان را در زندگی شاکرید هدیه بخرید.

در این مقاله با چند مورد از صنایع دستی که می‌توانند به عنوان کادو تقدیم عزیزانمان شوند آشنا می‌شویم.

ظروف میناکاری اصفهان

محصولات میناکاری

میناکاری هنری است که روی انواع فلز از جمله طلا، نقره، مس و برنج قابل اجرا است. همچنین میناکاری روی سفال هم از نام و آوازه زیادی برخوردار است. در حال حاضر میناکاری روی مس رواج بیشتری دارد و اغلب محصولات میناکاری از این جنس هستند. شناخته شده‌ترین محصولات میناکاری قندان‌، گزخوری، بشقاب‌های رومیزی و دیوارکوب و گلدان‌های مسی میناکاری در ابعاد و طرح‌های متنوع هستند. اسلیمی، ختایی، ترنج و شمسه از مهم‌ترین طرح‌های به کار رفته در محصولات میناکاری هستند. با هدیه کردن محصولات میناکاری با خود اصالت را به خانه میزبان می‌برید.

قندان و گزخوری پایه‌دار مسی میناکاری

انواع محصولات خاتم‌کاری

خاتم‌کاری یکی از صنایع دستی است که مرکز اصلی تولید محصولات آن اصفهان و شیراز است. خاتم‌کاری یکی از صنایع دستی پر زحمتی است که ساخت محصولاتش صبر و حوصله و زمان زیادی را می‌طلبد. خاتم کاری به هنر تزیین و آراستن سطح اشیا به ویژه چوب و مس گفته می‌شود. طرح‌هایی که به وسیله هنر خاتم کاری روی بدنه چوبی و یا مسی محصولات پیاده می‌شوند، به صورت مثلث یا چند ضلعی‌های منتظم ظاهر می‌شوند. هر چه این طرح‌ها ریزتر و ظریف‌تر باشند، خاتم اعلاتر و مرغوب‌تر است. جنس این این چند ضلعی‌ها انواع چوب، فلز و استخوان هستند. از هنر بی‌نظیر خاتم‌کاری برای تولید و ساخت محصولات بی‌شماری استفاده می‌شود. محصولات خاتم‌کاری را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد؛ انواع جعبه‌ها، ظروف پذیرایی و محصولات تزیینی و دکوراتیو. از انواع جعبه‌ها می‌توان به جعبه جواهرات، جعبه مخصوص کارد و چنگال، جعبه‌های دستمال کاغذی، جعبه‌ عینک، جاسکه‌ای و جا کارتی اشاره کرد. ظروف پذیرایی انواع شکلات‌خوری، گزخوری و  قندان‌ها را شامل می‌شوند و از محصولات دکوراتیو انواع ساعت‌های دیواری و تابلوها با قاب خاتم‌کاری را می‌توان نام برد. تمامی محصولات خاتم‌کاری برای هدیه دادن مناسب هستتند که بسته به فردی که می‌خواهید هدیه بدهید باید مناسب‌ترینش را به سلیقه خود انتخاب کنید.

انواع جعبه جواهرات خاتم‌کاری

ترمه‌ها

ترمه یکی از صنایع دستی نساجی ایران به شمار می‌رود که از الیاف لطیف بافته می‌شود. الیافی که در ترمه‌بافی به کار می‌روند ابریشم و پشم مرغوب هستند. پیشینه ترمه‌بافی به اوایل دوران صفویه بازمی‌گردد و گفته می‌شود در زمان شاه عباس صفوی به اوج شهرت خود رسیده و به یکی از صنایع دستی نفیس و صادراتی ایران مبدل گشته است. از طرح‌هایی که در ترمه‌ها به کار می‌روند می‌توان به نقوش اصیل ایرانی از جمله انواع بته‌جقه‌ها و گل‌های شاه عباسی اشاره نمود. شناخته‌شده‌ترین محصولات ترمه را در حال حاضر رومیزی‌ها و رانرها در ابعاد مختلف شامل می‌شوند، اما ترمه را برای تولید محصولات دیگر مانند جعبه دستمال کاغذی، جعبه کارد و چنگال، جعبه کاغذ یادداشت، جعبه جواهرات و حتی جعبه‌های کادویی نیز به کار می‌برند. استفاده از یک رومیزی یا رانر ترمه جلوه‌ای خاص به دکوراسیون و فضای منزل می‌بخشد. محصولات ترمه برای هدیه به نوعروسان و کسانی که منزل نو خریده‌اند بسیار کاربردی و مناسب می‌باشد.

رومیزی ترمه مدل ستاره

محصولات سفالی و سرامیکی

محصولات سفالی و سفالینه‌ها از صنایع‌دستی‌ای هستند که قدمت آنها به آغاز یک‌جا نشینی انسان‌ها باز می‌گردد. بنابراین می‌توان گفت سفال یکی از اولین صنایع دستی تولید شده در جهان است. محصولات سفالی و سرامیکی امروزه در اشکال و طرح‌های متنوع به بازار ارائه می‌شوند که هر کدام می‌توانند هدیه و یادگاران منحصر به فردی از طرف شما به دوستانتان باشند. گاهی محصولات سفالی و سرامیکی را یکی می‌پندارند در حالی که تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. به طور کلی سرامیک اینگونه تعریف می‌شود؛ هر آنچه با حرارت دیدن تغییر ماهیت دهد. بنابراین سفال‌ها نوعی سرامیک هستند که ماده اصلی آنها خاک رس است. تفاوت دیگری که میان این دو وجود دارد این است که سفال حالت خمیری داشته و به همین دلیل با دست و یا چرخ به راحتی شکل می‌گیرد، اما سرامیک حالت دوغابی داشته و در قالب ساخته می‌شود. محصولات مصرفی و یا تزیینی سفالی و سرامیکی از زیبایی‌های منحصر به فردی برخوردارند. انواع ظروف سفالی میناکاری شده، گلدان‌های سفالی و سرامیکی، مجسمه‌ها و تندیس‌های سفالی و سرامیکی، جاشمعی‌های سرامیکی و … همه و همه می‌توانند هدایای بی‌نظیری باشند تا علاوه بر شما، اصالت را هم به یاد دوستان و عزیزانتان بیاورد.

کاسه و بشقاب سفالی میناکاری

جاشمعی سفالی میناکاری

سفره قلمکار

سفره قلمکار از صنایع دستی بی‌نظیر اصفهان است. سفره قلمکارها با دو نوع پارچه تولید می‌شوند؛ پنبه‌ای و ابریشمی. در قلمکاری با استفاده از مهرهای چوبی روی پارچه طرح می‌اندازند. طرح‌ها اکثراً بته جقه و گل‌های شاه عباسی و همچنین گل‌های چند پر هستند. سفره قلمکارها با توجه به ابعادشان می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. می‌توان از آنها به عنوان سفره، رومیزی، روکش صندلی و مبل و از کوچک‌ترینشان به عنوان کاور سینی استفاده کرد. اگر به اصفهان سفر کردید به عنوان سوغات و هدیه برای عزیزانتان سفره قلمکارهای درجه یک خریداری کنید. این پارچه‌ها اغلب رنگ ثابت بوده و قابلیت اتوکشی نیز دارند.

رومیزی قلمکار سایز ۱۲۰ * ۱۲۰ طرح بته جقه

محصولات قلمزنی

قلمزنی به هنر کندن طرح و نقش روی فلز را می‌گویند. رایج‌ترین فلزاتی که در حال حاضر روی آنها قلمزنی صورت می‌گیرد نقره، مس و برنج هستند. انواع محصولات قلمزنی از جمله شکلات‌خوری، گلدان، بشقاب‌های دیوارکوب، تابلو، کاسه‌های آجیل‌خوری و … هدیه‌هایی هستند که می‌توانید در نظر بگیرید. اگر به دنبال محصولات قلمزنی مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر هستید بهتر است سراغ زیورآلات دست‌ساز بروید. زیورآلات دست‌ساز هم جزو صنایع دستی‌ای هستند که طرفداران بی‌شماری داشته و همواره از آنها استقبال می‌شود. زیورآلات قلمزنی هم سه در نوع برنجی، مسی و نقره در بازار موجود هستند. زیورآلات می‌توانند بهترین هدیه‌ای باشند که شما برای عزیزی در نظر می‌گیرید چون قطعاً کاربردی بوده و در موقعیت‌های مختلف به کارشان خواهد آمد. معروف‌ترین طرح‌هایی که در قلمزنی اجرا می‌شوند گل و مرغ و لیلی و مجنون هستند.

گزخوری قلمزنی طرح گل و مرغ

نیم ست برنجی قلمزنی

انواع کیف‌های چرم

یکی از بهترین گزینه‌ها برای هدیه دادن انواع کیف‌ می‌باشد. از جمله پرطرفدارترین و زیباترین کیف‌ها می‌توان به کیف‌های چرمی اشاره کرد. این کیف‌ها در دو نوع زنانه و مردانه تولید می‌شوند. کیف‌های چرم اغلب دارای طرح‌های کلاسیک هستند و هم برای خانم‌ها و هم آقایان قابل استفاده می‌باشند. برخی از کیف‌های چرم دارای نقاشی می‌باشند که اغلب روی کیف طرح انواع گلها و یا گل و مرغ به صورت دستی ترسیم می‌شوند. کیف‌های چرم انواع مختلفی دارند. پرکاربردترین کیف‌های چرم که برای هدیه دادن هم مناسب هستند کیف پول، کیف لوازم آرایش، جامدادی، کیف‌های مخصوص کارت، کیف کمری و … می‌باشند. چرم به پوست فساد‌پذیر حیوانات گفته می‌شود که طی فرایند دباغی به ماده‌ای پایدار، ماندگار و انعطاف‌پذیر تبدیل می‌شود و از آن برای تولید انواع محصولات چرمی به ویژه کیف و کفش استفاده می‌کنند. چرم از پوست گاو، بز، مار، تمساح و شترمرغ تهیه می‌شود که رایج‌ترین آنها چرم گاوی و بزی هستند. گفته می‌شود استفاده از چرم در ایران باستان به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

کیف دستی کوچک زنانه چرم طبیعی

کیف دستی کوچک زنانه چرم طبیعی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.