خسارت‌های میلیاردی ناشی از سیل به صنایع دستی و میراث فرهنگی

231

بررسی میزان خسارت سیل به صنایع دستی

طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته میزان خسارت وارد شده ناشی از سیل به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ۵۵۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برآورد شده است. ولی تیموری، معاون گردشگری کشور با حضور در یک برنامه تلویزیونی، گفت: «متاسفانه سیل و وضعیت نامناسب آب و هوا در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشکلات و خسارت‌هایی را به بار آورده است». وی افزود: سیل در حوزه صنایع دستی و کارگاه‌های صنایع دستی که بیشتر در روستاها فعالیت داشتند تاکنون ۱۵۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خسارت وارد کرده است. در حوزه میراث فرهنگی نیز آثار تاریخی ۱۹ استان دچار آسیب شده‌اند و بر اساس بررسی‌ها حدود ۲۵۲ میلیارد تومان خسارت وارد شده است. لازم به ذکر است بررسی‌ها جهت برآورد دقیق رقم خسارت‌های وارد شده ادامه دارد.

به دنبال وقوع بارش‌های شدید باران و سیلاب در برخی از شهرستان‌های ایران در فروردین ۹۸، متاسفانه به کارگاه‌های صنایع دستی و منازلی که به تولید صنایع دستی مشغول بودند در استان‌های سیل‌زده، خسارات زیادی وارد شده است. همچنین به غرفه‌ها و سیاه چادرهایی که در ایام نوروز در استان‌های آسیب دیده بر پا شده بودند هم خساراتی وارد شد.

پروانه حیدری معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت در کرمانشاه ۳۱ کارگاه صنایع دستی در سطح استان دچار خسارت شده‌اند.

وی اضافه کرد: این کارگاه ها در زمینه های گلیم بافی، ابزارآلات فلزی، موج، گیوه، جاجیم و … فعالیت می‌کردند که لیست این کارگاه‌ها و میزان خسارت وارد شده به آنها به معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ارسال خواهد شد تا جهت جبران خسارت هنرمندان صنعتگر سیل‌زده استان اقداماتی صورت بگیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز اذعان داشت به تأسیسات گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی این استان نیز در پی بارندگی‌های ماه جاری و وقوع سیل خساراتی وارد شده است. خسارت‌های وارد شده مربوط به حوزه صنایع دستی در این استان نیز مانند سایر استان‌های سیل‌زده مربوط به کارگاه‌های صنایع دستی و منازل فعالان این حوزه بوده است و میزان خسارت وارد شده در این استان ۳ میلیارد و ۱۵۰ میلیون برآورد شده است.

وی افزود: خساراتی که به تأسیسات گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی این استان وارد شده است، بیش از ۶.۵ میلیارد تومان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.