احیای صنایع دستی فراموش شده در سال رونق تولید

82

صحبت‌های پویا محمودیان در رابطه با برنامه‌های احیای صنایع دستی منسوخ شده

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی، از برنامه‌ریزی ویژه جهت احیای برخی صنایع دستی منسوخ شده در سال جاری خبر داد. محمودیان طی نشستی که در جمع خبرنگاران در محل مجموعه بوم گردی «ددمان» شهر زنجان برگزار شد اذعان داشت در حال حاضر گروهی با نام «باز زنده سازی» در معاونت صنایع دستی مشغول به کار بوده و رشته‌های در حال تضعیف را بررسی کرده و مشکلات و چالش‌های این رشته‌ها مطرح می‌گردند. لازم به ذکر است تاکنون ۱۷ رشته از صنایع دستی‌ که در حال فراموش شدن بودند، احیا شده‌اند. وی افزود: «صنایع دستی یکی از ایرانی‌ترین کالاهایی است که در کشور تولید می‌شود و مواد اولیه، دانش فنی و نیروی انسانی مورد نیاز آن همه در داخل کشور هستند».
محمودیان در خصوص برنامه‌های سال ۹۸ بیان کرد: ایجاد کارگاه‌هایی جهت تولید صنایع دستی با هدف کارآفرینی و ایجاد شغل، حمایت از هنر و صنعت ملی کشور و هنرمندان از برنامه‌های سال ۹۸ بوده و تبلیغ و ایجاد زمینه‌های لازم برای صادرات صنایع دستی و حضور صنعتگران در نمایشگا‌های داخلی و خارجی در دستور کار امسال قرار گرفته است.
براساس گفته‌های محمودیان، ایران سومین کشور تولیدکننده صنایع دستی از نظر داشتن تنوع و نخستین کشور در زمینه ثبت شهرها و روستاهای جهانی در رشته‌های مختلف صنایع دستی می‌باشد.
محمودیان گفت: بیش از ۱۹۰ میلیون دلار درآمد و رشد ۱۷ درصدی در تولید صنایع دستی در ۹ ماه ابتدایی سال گذشته داشته‌ایم و اکنون بر آن هستیم تا با تشکیل کمپین‌های مختلفی در جهت تبلیغ، تشویق و ترغیب صنایع دستی گام برداریم.
محمودیان افزود: تجاری سازی صنایع دستی بحثی است که همیشه مورد تاکید بوده است و خوشبختانه شاهد اتفاقات خوبی از جمله برندسازی، بسته‌بندی، بازاریابی، افزایش حجم تولید در این زمینه بوده‌ایم و با نظر به اینکه سال ۹۸، سال رونق تولید نام گرفته امیدواریم شاهد رونق صنایع دستی در سال جدید باشیم.
در آخر محمودیان عنوان کرد صنایع دستی نماد عینی «رونق تولید» است و یکی از حوزه‌هایی به شمار می‌رود که در زمینه تولید، پتانسیل و ظرفیت بالایی دارد و با توجه به اختیاراتی که قانون حمایت از هنرمندان و صنعتگران به ما داده است، یکی از اولویت‌های اولیه و مهم معاونت صنایع دستی در سال جاری ساماندهی به وضعیت فروشگاه‌های صنایع دستی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.