نوروز امسال اصالت هدیه دهید

صنایع دستی؛ هدیه‌ای ماندگار

60

عید امسال متفاوت هدیه بدهید

با نزدیک شدن به نوروز باستانی که یادگار گذشتگان برای ماست و نوید بخش تغییر و رشد و دگرگونی است، یکی از مسائلی که همواره ذهن ما را به خود مشغول می‌کند عیدی دادن به خانواده و عزیزان است. این‌که چه هدیه‌ای مناسب است و در آینده نیز همچنان اهمیت و ماندگاری خود را حفظ می‌کند و در نهایت فرد دریافت کننده از آن خوشش می‌آید یا نه، دغدغه ذهنی بیشتر ماست. اما در این بین باید توجه کرد مولفه‌هایی برای هدیه و عیدی دادن را باید در نظر گرفت که این پروسه در نهایت بتواند به بهترین شکل انجام شود. مثلا با حمایت از محصولات داخلی و ایرانی مرغوب شما هم یک هدیه زیبا تهیه کرده‌اید هم به چرخه اقتصادی کشور کمک کرده‌اید و تولیدکننده داخلی انگیزه مضاعفی برای تولید هر چه بهتر کالای مرغوب پیدا خواهد کرد. در این نوشته سعی بر آن داریم تا بخشی از صنایع دستی ایرانی که برای عیدی دادن مناسب است را به شما معرفی کنیم تا همگی در جهت رشد و اعتلای این صنایع گامی هرچند کوچک برداشته باشیم.

 

چه صنایع دستی برای عیدی مناسب است؟

کشور عزیز ما خواستگاه صنایع دستی بسیاری است که نه تنها در داخل کشور که در دنیا زبانزد هستند. به همین دلیل ما شرایط سختی برای یافتن این صنایع نداریم و به هر گوشه و کنار ایران عزیز که بنگریم صنایع مختلفی را برای هدیه دادن خواهیم یافت. از آن جمله می‌توان به قلم زنی، سفال و سرامیک، زیور آلات دست ساز، صنایع خراطی و چوبی و … اشاره کرد که هر کدام یادآور زیبایی و اصالت ایرانی هستند. برای نمونه به معرفی برخی از این صنایع خواهیم پرداخت.

قلم زنی

قلم زنی هنر حکاکی کردن روی فلزاتی مانند طلا، نقره و مس به وسیله‌ی چکش و قلم مخصوص است که طرح‌های بی‌بدیلی خلق می‌کند و در معرض دید متقاضیان قرار می‌دهد. این هنر بسیار زیبا و دقیق روی فلزات اجرا می‌شود و استادکار با صبر و حوصله خود طرح‌هایی خلق می‌کند که چشم همگان به آن‌ها خیره می‌ماند. از قلم‌زنی‌های مختلف می‌توانید به عنوان عیدی استفاده کنید و اصالت و زیبایی را برای عزیزان خود به ارمغان ببرید.

طرح قلم زنی روی مس

سفال و سرامیک

هنر سفال و سرامیک سازی در ایران به وفور یافت می‌شود. این به دلیل وجود خاک‌های مناسب در مناطق مختلف ایران است و هنرمندانی که به ساخت این صنایع علاقه‌ی زیادی دارند. به طور مثال یزد یکی از تولید کنندگان بزرگ سفال و سرامیک است. یزد به دلیل قرار گرفتن در منطقه جغرافیایی خشک، قابلیت تولید سفال و سرامیک زیادی دارد زیرا مواد اولیه برای ساخت این محصولات که خاک و گل هست را دارد. در زبان محلی یزدی به تولیدات سفالی “کواره” گفته می‌شود. شهر میبد از مهم‌ترین مراکز تولید سفال و سرامیک در یزد است. در این شهر سه نوع سفال تولید می‌شود که شامل لعاب‌دار، بدون لعاب و سفال و سرامیک است. شما با خرید و عیدی دادن سفال و سرامیک گویی بخشی از هنر ایرانی را به عزیزان خود هدیه داده‌اید.

سفالگری در شهر یزد

زیورآلات دست ساز

زیورآلات از دوره‌های بسیار دور جز صنایعی بود که بشر برای آراستن خود از آنان بهره می‌برد. امروزه هم زیورآلات زیادی در دسترس است و به شیوه‌های گوناگونی نیز ساخته می‌شوند. اما بخشی از زیورآلات به صورت دست ساز هستند که ارزش زیادی دارند. وقتی کمی خلاقیت هنرمند نیز به این فرایند اضافه می‌شود محصول نهایی بسیار ارزشمند است. از جمله پیشنهادات ما برای عیدی دادن همین زیورآلات دست ساز است. این زیورآلات مدل‌های مختلفی دارند. مانند زیورآلات فیروزه کوبی، زیورآلات تزیین شده با گیاه خشک، زیورآلات طلا و نقره و …

گوشواره برنجی فیروزه کوبی شده

گوشواره مزین به گیاه خشک

محصولات خراطی و چوب

مناطق شمالی ایران از چوب‌های مرغوب و خوبی برای ساخت صنایع دستی چوبی برخوردارند. آن‌ها چوب‌هایی که دیگر به کار نمی‌آیند را با هنر خود به لوازم کاربردی و یا تزیینی تبدیل می‌کنند که زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد. به طور مثال قاشق و ظروف آشپزخانه چوبی می‌سازند. و یا مجسمه‌های چوبی تهیه می‌کنند که برای هدیه و عیدی بسیار مناسب و منحصر به فرد است.

نمونه یک مجسمه چوبی

چرا از صنایع دستی داخلی برای عیدی استفاده کنیم؟

این سوال مهمی است که پاسخ به آن مهم‌تر و اساسی‌تر است. اگر شما برای عیدی از صنایع دستی ساخته شده درکشور استفاده کنید چند فایده بزرگ دارد. یکی آن که از تولیدکننده داخلی که با مشقت و زحمت زیاد آن‌ها را تهیه می‌کند حمایت کرده‌اید و او برای ادامه راه خود مصمم‌تر خواهد شد و چرخه اقتصاد کشور رونق می‌گیرد. دیگری آن که این صنایع همیشه و در تمامی تواریخ نو و بدیع و زیبا هستند و گذشت زمان نه تنها از ارزش آن‌ها کم نمی‌کند بلکه بر ارزش آن افزوده می‌شود. در آخر باید گفت با خرید و عیدی دادن این صنایع شما بخشی از هنر و فرهنگ ایرانی را به عزیزان خود هدیه داده‌اید که برای آن‌ها بسیار ارزشمند خواهد بود. نوروز امسال متفاوت هدیه دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.